Club Calendar

KEY:

L – Ladies Events

M – Mens Events

9H – 9 Hole Events

V – Vets Events

X – Mixed Events

X                  Sun       20     Opening Day

X                  Sat        26      Seafood Tournament

XV                Fri              1      Vets One Day Tournament

M                  Sat             2      Mens Opening Day – Magnificent 8

X                   Sun            3      Waitangi Weekend Scramble

X V               Tue            5       Tuitti Fruitti

M                  Wed           6       Mens Wednesday Opening Day

L                   Thurs         7       Ladies First Day

X                   Thurs        7       Twilight

M                   Sat           9       Captains Trophy Rd 1

X                    Sun          10      Meat Pack Whitianga Butchery

L                     Mon        11      Ladies BOP Forum @ Otumoetai

V                     Mon        11      Vets Pennants @ The Dunes

X V                  Tues       12     Tuitti Fruitti

M                     Wed       13     Mid week scramble

L                      Wed       13      Ladies Opening Day

9H                   Thurs    14     Gross & Nett

M                     Sat        16      Andrew Fleming 36 Holes

X V                  Tues      19      Tuitti Fruitti

L                      Wed      20      Kaimarama Cup/Summer Putting Rd 1

M                     Wed      21      Mid week scramble

9H                   Thurs    21      Stableford

M                     Sat        23      Captains Trophy Rd 2

V                    Mon       25      Vets Pennants @ Purangi

X V                Tues       26      Tuitti Fruitti

L                    Wed        27        Kaimarama Cup Rd 2, Summer Putting Rd 2

M                   Wed        27        Mid week scramble

X                     Fri           1       NEW WORLD TOURNAMENT – Course Closed

M                     Sat          2       Spare Day

.                       Sun         4       Free Day

L                      Mon       4       Association Pennant Rd 1  @ Mercury Bay

9H                   Mon       4        9 Hole Pennants @ Pauanui

X V                  Tue        5        Tuitti Fruitti

M                     Wed       6        Mid week scramble

L                      Wed       6        Nancy McCormack Foursomes Rd 1

9H                   Thurs     7       Gross & Nett

X                      Thurs     7       Twilight

M                     Sat        9         Kiteroa Cup Rd 1 – Nett

X                      Sun      10       Meat Pack Whitianga Butchery

L                      Mon      11      Karin McGirr @ Coromandel

9H                   Mon       11      Karin McGirr @ Whangamata

V                      Mon      11      Vets Pennants @ Tairua

9H                  Tue        12      Stableford (changed due to Ladies Teams Day)

X V                 Tue        12      Tuitti Fruitti

M                    Wed      13      Mid week scramble

L                     Wed      13      Nancy McCormick – Rd 2

L                    Thurs    14      Ladies Teams Tournament Mercury Bay – Course closed

X                    Thurs    14      Twilight

M                   Sat         16      Kiteroa Cup Rd 2 – Nett

9H                 Mon       18      9 Hole Pennants @ Hauraki

L                     Mon      18      Association Pennant Rd 2 – Tairua

X V                 Tue        19      Tuitti Fruitti

L                     Wed      20      Area Stableford Rd 1, Captain’s Trophy Rd 1

M                    Wed      21      Canada Cup

9H                  Thurs    21      18H Ladies Invitational

X                     Thurs    21     Twilight

.                        Fri        22      Contractors Day – Course closed

M                     Sat        23      Strokeplay Rd 1

L                      Mon      25      TV H/Cap Matchplay Rd 1 – Whangamata

V                      Mon      25       Vets Pennants @ Pauanui

X V                  Tue        26      Tuitti Fruitti

M                     Wed      27      Mid week scramble

L                      Wed      27      Area Stableford Rd 2, Captain’s Trophy Rd 2

9H                    Wed     27       9H Tournament @ Williamson (Whangamata)

9H                    Thurs    28      Handicap Matchplay Rd 1

X                       Thurs    28      Twilight

M                     Sat        30       Strokeplay Rd 2

X                       Sun       31       Eagles Visit – Scramble 9:30 for 10am start

X V                  Tue        2       Tuitti Fruitti

L                      Wed       3       Coronation Medal, Strokeplay Champs Rd 1

M                     Wed      3        Mid week scramble

9H                   Thurs    4        Gross Net

X                      Thurs    4        Final Twilight

9H                    Fri         5         9H Tournament @ Te Aroha

M                     Sat         6        Sponsor Shootout

L                      Mon       8        Association Pennants Rd 3 – Hauraki

9H                   Mon       8       9Hole Pennants – Paeroa

V                      Mon       8        Vets Pennants @ Whangamata

X V                  Tue       9         Tuitti Fruitti

L                      Wed      10        Strokeplay Champs Rd 2, LGU, Teams Qualifying

M                     Wed      10        Mid week scramble

9H                   Thurs    11        Handicap Matchplay Rd 2

9H                    Fri         12       Teams of 3 @ Tairua

M                     Sat        13         Strokeplay Rd 3

L                      Mon      15        TV H/Cap Matchplay Rd 2 – Pauanui

X V                  Tue       16        Tuitti Fruitti

L                      Wed      17      Strokeplay Champs Rd 3, LGU

M                     Wed      17      Mid week scramble

9H                   Thurs    18      Putting

.                        Fri         19      GOOD FRIDAY

M                     Sat        20      Spare Day

X                     Sun        21      Easter Scramble

X V                  Tue       23     Tuitti Fruitti

L                      Wed      24      Spare Day

M                     Wed      24      Mid week scramble

9H                   Thurs    25     Handicap Matchplay Rd 3

M                     Sat        27      Strokeplay Final

M                     Sun       28      ANZAC Scramble

L                     Wed        1       Area Stableford Rd 3

M                    Wed       1        Mid week scramble

9H                   Thurs    2       Gross & Nett

9H                   Fri         3        9H Comp @ Hauraki

M                     Sat        4        Duxfield Trophy Rd 1

L                      Mon      6        Team Champs – Final @ Taupo (Tauhara)

X V                  Tue       7        Tuitti Fruitti

L                      Wed      8         Area Stableford Rd 4

M                     Wed      8         Mid week scramble

9H                   Thurs   9         Stableford

M                     Sat        11      Duxfield Trophy Rd 2 / Scramble

X                      Sun       12      Mothers Day Meat Pack

L                      Mon      13      Association Pennant Final @ Te Aroha

X V                  Tue       14      Tuitti Fruitti

M                     Wed      15      Morrison Cup (extra days own time)

L                      Wed      15      Area Stableford Rd 2

9H                   Thurs    17      Puttingt

M                     Sat        18      Duxfield Trophy Rd 3 / Scramble

L                      Mon       20     TV H/Cap Matchplay Rd 3 @ Tairua

X V                  Tue        21     Tuitti Fruitti

L                      Wed       22      Area Stableford Rd 5, LGU

M                     Wed       22      Mid week scramble

9H                   Thurs     23     Starters Choice

M                     Sat         25     Duxfield Trophy Rd 4 / Scramble

X V                  Tue        28     Tuitti Fruitti

L                      Wed       29     Vice Captains Trophy

M                     Wed       29     Mid week scramble

9H                    Thurs     30    Starters Choice

M                     Sat            1      Wisem,an Trophy Rd 2

X                      Sun           2      QUEENS BIRTHDAY Mixed Scramble

X V                  Tue           4       Tuitti Fruitti

L                      Wed          5       Yellow Ball Day

M                     Wed          5       Mid week scramble

9H                   Thurs        6       Gross/Strokeplay

M                     Sat             8      Wiseman Trophy Rd 2

X V                  Tue           11     Tuitti Fruitti

L                      Wed          12     Spare Day

M                     Wed          12     Mid week scramble

9H                   Thurs        13     Nett/Stableford

M                     Sat            15    Spare Day

L                      Mon          17     TV H/Cap Matchplay Rd 4 @ Thames

X V                  Tues          18    Tuitti Fruitti

L                      Wed           19    Lou Rivas Trophy, LGU

M                     Wed          19     Mid week scramble

9H                   Thurs        20      Putting

M                     Sat            22     Winter Cup Rd 1

L                      Mon          24     TV H/Cap Matchplay Rd 5 @ Te Aroha (if needed)

X V                  Tue           25     Tuitti Fruitti

L                      Wed          26     Hidden Holes

M                     Wed         26      Mid week scramble

9H                   Thurs       27     Putting

M                     Sat           29     Winter Cup Rd 1

X V                  Tue          2        Tuitti Fruitti

L                     Wed          3       Rae LaLande Trophy (men invited)

M                    Wed          3       Mid week scramble

9H                   Thurs       4      Gross/Strokeplay

M                     Sat           6     Winter Cup Rd 3

X V                  Tue         9     Tuitti Fruitti

L                      Wed       10      Winter Putting Rd 1, LGU

M                     Wed       10      Mid week scramble

9H                   Thurs    11      Nett/Stableford

M                     Sat        13      Winter Cup Rd 4

X V                  Tue       16      Tuitti Fruitti

L                      Wed      17      Par

M                     Wed      17      Mid week scramble

9H                   Thurs    18     Putting

M                     Sat        20      Winter Cup Rd 5

X V                  Tue       23      Tuitti Fruitti

L                      Wed      24      Team Waltz

M                     Wed      24      Mid week scramble

9H                   Thurs    25      Starters Choice

M                     Sat        27      Winter Cup Rd 6

X V                  Tue        30      Tuitti Fruitti

M                     Wed       31      Mid Week Scramble

L                       Wed       31     Spare Day

9H                   Thurs    1       Gross/Strokeplay

M                     Sat        3        Winter Cup Rd 7 – Final

L                      Mon      5       Dorothy McNicol Trophy @ Mt Maunganui

X V                  Tue       6        Tuitti Fruitti

L                      Wed      7        Winter Putting Rd 2, LGU

M                     Wed      7       Mid week scramble

9H                   Thurs    8       Nett/Stableford

M                     Sat        10      Handicap Matchplay Rd 1

X                      Sun       11      Daffodil Day

9H                   Mon       12      9H Comp @ Paeroa

X V                  Tue       13      Tuitti Fruitti

L                      Wed      14      Handicap Matchplay

M                     Wed      14      Mid week scramble

9H                   Thurs    15      Putting

M                     Sat        17      Spare Day

V                     Sun        18      COASTAL PAIRS – Tairua

V                     Mon       19      COASTAL PAIRS – Mercury Bay

M                     Wed      21      Mid week scramble

L                      Wed      21      Nash Cup Foursomes

9H                   Thurs    22      Starters Choice

M                     Sat        24      Handicap Matchplay Rd 2

X V                  Tue       27      Tuitti Fruitti

L                      Wed      28      Spare Day

M                     Wed      28      Mid week scramble

L                      Thurs    29      Interzone @ Rotorua

M                     Sat         31       Handicap Matchplay Rd 3

X V                  Tue       3        Tuitti Fruitti

L                      Wed      4        All Irons Day

M                     Wed      4        Mid week scramble

9H                   Thurs    5        Gross/Nett

9H                    Fri         6        9H Comp @ Titoki (Whangamata)

M                     Sat        7        Handicap Match Play Final

X                      Sun       8        Prebble Cup Rd 1

X V                  Tue       10      Tuitti Fruitti

L                      Wed      11      Roy Young Trophy + Exrta Day

M                     Wed      11      Mid week scramble

9H                   Thurs    12     Stableford

M                     Sat        14      Spare Day

X V                  Tue       17      Tuitti Fruitti

L                      Wed      18      AGM / Fun Day

M                     Wed      18      Mid week scramble

9H                   Thurs    19     Putting

X                      Fri         20     Scallop Festival Tournament

M                     Sat        21     Spare Day

M                     Sun       22     Prebble Cup Rd 2

L                      Mon      23     Dorothy Garland @ Te Puke

X V                  Tue       24      Tuitti Fruitti

L                      Wed      25      Nixon Trophy

M                     Wed      25      Mid week scramble

9H                   Thurs    26      AGM / Starters Choice

M                     Sat         28     AGM / Club Champs Rd 1

X V                  Tue        1       Tuitti Fruitti

L                      Wed      2        Matchplay Champs Rd 1

M                     Wed      2        Mid week scramble

9H                   Thurs    3        Matchplay Rd 1

X                      Thurs    3        Twilight

M                     Sat        5        MBGC AGM /Mixed scramble to follow

M                     Sun       6         Prebble Cup Rd 3

X V                  Tue       8        Tuitti Fruitti

L                      Wed      9        Matchplay Champs Rd 2

M                     Wed      9       Mid week scramble

9H                   Thurs   10    Putting (Closing Day for Trophies)

X                      Thurs   10    Twilight

M                     Sat         12    Club Champs Rd 2

M                     Sun        13     Prebble Cup Rd 4

X V                  Tue        15      Tuitti Fruitti

L                      Wed       16      Matchplay Champs Rd 3

M                     Wed       16      Mid week scramble

9H                   Thurs     17      Matchplay Rd 2

9H                   Thurs     17     9H Comp @ Pauanui

X                     Thurs     17     Twilight

M                    Sat         19      Club Champs Rd 3

X                     Sun       20      Preeble Cup Final

Mon      22      LABOUR DAY

X V                  Tue      22      Tuitti Fruitti

L                      Wed      23      J & D Trophy Day (Men & Ladies)

M                     Wed      23      Mid week scramble

9H                   Thurs   24      Matchplay Rd 3

X                     Thurs   24      Twilight

9H                   Fri        25       9H Comp @ Thames

X                     Sat        26      CLUB CHAMPIONSHIP FINALS DAY

X                     Sun       27      Labour Weekend Scramble

X V                 Tue        29     Tuitti Fruitti

X                    Wed        30      Spare Day

M                   Wed        30       Mid week scramble

9H                  Thurs      31       Starters Choice

X                     Thurs      31       Twilight

9H                  Fri         1        Vet Trophy Day

L                     Fri         1        Champ of Champs Bronze 2 & 3 – Whangamata

M                    Sat         2        Spare Day

L                      Mon      4         Mystery Golf Trip – 4th to 6th

X V                  Tue       5        Tuitti Fruitti

L                      Wed      6        Spare Day

M                     Wed      6        Spare Day

9H                   Thurs    7       9H Home Tournament

   Fri        8        SPONSORS DAY – course closed

M                     Sat        9      Spare Day

X                      Sun       10     Meat Pack Scramble

L                      Mon       11    9H Xmas Tournament @ Te Aroha

X V                  Tue       12      Tuitti Fruitti

L                      Wed      13      Spare Day

M                     Wed      13      Mid week scramble

9H                   Thurs    14     Starters Choice

M                     Sat         16     Shootout / Scramble

M                     Sun        17     BOP Champ of Champs Silver & Bronze @ Hauraki

X V                  Tue        19      Tuitti Fruitti

L                      Wed       20      Invitation to 9 Holes

M                     Wed       20      Mid week scramble

9H                   Thurs     21      Starters Choice

V                      Fri          22      BOP TV Ladies Vets Xmas Tourn – Thames

M                     Sat         23       Men’s Shootout/scramble

M                      Sun        24       Champ of Champs Men

X V                  Tue       27      Tuitti Fruitti

L                      Wed      27      Shootout

M                     Wed      27     Mid week scramble

9H                   Thurs    28     Waltz / Trophy Day

M                     Sat         30      Mens Closing Day

M                     Sun       1        Ham & Lamb TOurnamanet

M                     Wed     4        Closing Day Boot Party

L                      Wed      4        Ladies CLosing Day, Prize\giving

9H                   Thurs   6        Closing Day Xmas Lunch

X                      Sun       8        Club Closing Day

V                      Mon      9        Vets Pennants – TBA

9H                   Thurs   12        9H Xmas Tournament @ Hauraki

Tues       25      Christmas Day

Wed       26      Boxing Day

X                      Thurs     2     New Year’s Mixed Tournament

X                      Sat         25     Seafood Tournament

Scroll to top